Roosikrantsi 8b – hoone ajalugu

Voliniku kantselei on kolinud uuele aadressile – Roosikrantsi 8b. Hoone ehitas korteriühing “Oma Pere” aastatel 1939-1940. Esinduslikult funktsionalistliku hoone arhitektideks on Ott Puuraid (1904-1986) ja Harald Arman (1910 – 1965).

Reljeef “Perekond” kaunistab väärikust rõhutavalt hoone tänaseks riikliku tähtsusega kultuurimälestiseks tunnistatud fassaadi selle lõunaküljel ning selle autoriks on skulptor ja hilisem ERKI (Eesti Kunstiakadeemia) professor August Vomm (1906 – 1976). Voliniku kantselei sissepääs on hoone peasissepääsust, mis paikneb laiade vitriinakendega ärikorruse keskel. Voliniku kantselei on ligipääsetav ka erivajadustega liikujatele.

Roosikrantsi 8b hoone on omamoodi mälestusmärk põhiõiguste kaitsele. Ülemise korruse fassaadil on rida kuulipilduja tulistatud auke. Maja ehitanud perekonnad ei jõudnud alanud okupatsiooni ja sõjakoleduste tõttu õieti sisse kolidagi, välja ehitamata jäid ka viimased sisekujunduselemendid.  Akadeemik Mart Kalmu hinnangul oleks aga just selline olnud moodsa Eesti Vabariigi 1940ndate aastate arhitektuur, kui Eesti inimesed poleks kaotanud oma vabadust.

Esimesele korrusele ehitatud Eesti vanima segaüliõpilasseltsi Põhjala ruumides tegutses nõukogude okupatsiooni ajal pikka aega kõrgetasemeliste meistritega moeateljee, üliõpilasselts jätkas tegevust eksiilis. Reljeefi autori, Pariisis ennast täiendanud ja juba enne sõda tuntust kogunud skulptor August Vommi maalikunstnikust abikaasal Benita Vommil õnnestus koos lastega 1944. aastal pealetungivate punavägede eest põgeneda Saksamaale. August Vomm jäi sõjakeerises Eestisse ja paistis silma väga soojade lapse- ja loomakujude autorina. Tema koolitatud on ka mitu põlve kaasaegse Eesti skulptoreid.