Et miks just naine? Sest on naistepäev! Tegelikult ju vahet pole. Sama hästi võib igas punktis ka soorollid vahetada.
Teise aitamine on üks hõlpsamaid viis ise õnnetunnet kogeda. Heategu naistepäeval päästab ka kimbatustest, et kas võtta need punased nelgid vastu või kuidas peaks olema. Mõned päevakohased võimalused:
1. Mees kardab vaktsineerimist? Aita teda! Ravimiameti kodulehel on puust ja punaseks teave eri vaktsiinide lugudega detaile varjamata, lehelt vaktsineeri.ee leiab vastused ka küsimustele, millele pole osanud mõeldagi. Jutusta lühikokkuvõtteid ümber. Mehed on keskmiselt riskialtimad, naised jällegi sõnaliselt andekamad, mis annabki kokku kena võimaluse suunata riskikäitumine üdini meheliku stereotüübi kehastamisse – metalli ja naha kokkupuutepunkti loomisse.
2. Mees küsib midagi saunaõlle kõrvale? Anna vihje, et ta valmistaks endale tervisliku salati, sest sa tahad temaga veel palju ühiseid saunaõhtuid veeta. Võib olla rohkem abi mõlema asja otse välja ütlemisest. Keskmine mees pole nii hea teise inimese mõtete lugeja kui naine.
3. Tööandja ei luba meest kaugtööle, ehkki tööülesannete järgi vahet poleks? Nüüd on ehk abiks sotsiaalse konstruktsiooni avamine. Sest traditsiooniline mees töötas ju ikka kodus, olgu selleks Vargamäe Andres või Tallinna Pheidias – Christian Ackermann, kelle nikerduste näitus viimaseid nädalaid enne sulgemist Niguliste suletud uste taga on. Kui traditsiooniline mees pole just kalur, siis ta peaks ju kodus töötama! Aga kui teda sunnitakse kontoris käima, siis see on sotsiaalselt konstrueeritud uus olukord.
4. Kodusel distantstööl sattus mehel osa lõunasöögist klaviatuurile. Sellel pingelisel hetkel on suureks abiks naise poolt mittemeeldetuletamine, kuidas poole rohkem kodutöid tehes oleks ehk käbe koristusvilumus varnast võtta. Ja pealegi, kas peab üldse nii palju koristama?
5. Ülemus helistab õhtul hilja? Jälle helistab? Ja jälle? Julgusta meest sellest ülemusega rääkima ja selgitama, et lõputu rööprähklemisega ei saa heade tulemustega hakkama isegi mitte naine.
6. Ahi on kütmata? Aita meest! Puude tassimine on suurepärane trenn käelihastele ning mõõdukad raskused aitavad luustikul vormis püsida. Naistel kipub lihasmassi ja luutihedust mõlemat vähem olema – kui kehale mõistlikult koormust ei anta. Naine tohib ka vähem raskusi tõsta, nii saab aga juurde kasulikke lisasamme.
7. Meest kutsutakse vaktsineerimisele. Ta kostab, et mis te nüüd, tema on täitsa terve, see vererõhurohi paar aastat tagasi meelestki läinud – sekku oma naiseliku tarkusega, suuna mees vaktsineerima. Aita mehele jope selga, läkiläki pähe ja sõiduta ta kohalegi! Ja pidage kodus vererõhupäevikut, tegemist on suure tõenäosusega kroonilise haigusega. Meeste lühema eluea üks põhjuseid on naistest suurem pelgus arsti juures käimise ees. Paarisuhtes meeste eluiga on kõrgem ja tervis parem kui üksi elavatel meestel. Selle üheks põhjuseks loetakse naist, kes suunab meest arsti juurde ja aitab kohalegi minna.
8. Mees on jäänud tööta? Ega see lohutuseks kõlba, aga 20-64-aastastest meestest käis meil selle aasta alguseks tööl 81,3% ja naistest 76,8%. Naisi on töötute hulgas rohkem kui mehi. Näiteks ehituses erinevalt eelmisest majanduskriisist hõive kasvas. Haiglad, hooldekodud ja haridus on ka juurde palganud, ja seal on mehed ilmselgelt alaesindatud, nii oleks abiks ehk uute võimaluste tutvustamine?
9. Mees ei usu vaktsineerimisse? Ja tunneb, et teised peavad teda lollakaks? Naine saab mehele anda tagasi tema eneseväärikuse, kinnitades, et igaühel on Eestis õigus oma veendumustele. Nii on. Kedagi tema ilmavaate pärast lollakaks pidada ei tohi. Jätkake punktist 1.
10. Mees ei saa trenni minna? Naised siin juba alternatiivide pakkumisega hätta ei jää. Paku talle treenimiseks beebivõimlemine, aknapesukomplekt, laevärvimisrull või tolmuimeja.
11. Mees tahab ise lapsega töölt koju jääda? Oot, siin ta ei tarvitse üldse mingit abi vajadagi, muide.
12. Aga mehe ülemus pööritab selle (lapsega koju jäämise) peale silmi? Aita mehel jääda otsusekindlaks – mehed kasutavad tõenäolisemalt kui naised lapsepuhkust oma erialase taseme tõstmiseks ja eneseharimiseks. Soost olenemata on tegu väga tõhusa juhtimis- ja probleemilahendamisoskuse koolitusega, mille lõpetanud alustavad tööpäevi veel pikka aega erilise säraga silmis.
13. Mees peab maski orjastavaks ja keeldub seda ette panemast? Aita mehel tema enda tervist hoida – vaadake koos filme Zorrost, rüütlitest, „Raudset maski“, „Maski“ või „Karnevaliööd“. Just aristrokraatlikel meestel on läbi aegade maskidega mingi teema olnud, erinevalt orjadest. Vaata ka punkti 1.
14. Mees kardab süstla nõela torget? Naine saab siin aidata, selgitades rahulikult õigust kehalisele puutumatusele. Jajah, seesama teadmistepagas, mida naistearstid, ja mitte ainult, tahaks näha juba põhikooli õppekavas. Jätkake punktist nr. 1.
15. Mehel on kõrini sellest sooteemadel jahvatamisest kõikvõimalikes kanalites, eriti naistepäeva aegu? Ega keegi lugema ju sunni. Aga ehk on abiks mehega arutada neid muresid, kus XY kromosoomidega sündimine statistilist halvemust ennustab – koolidest väljalangevus ja koolilõpetamiseni jõudmine, õnnetustesse sattumine ja suitsiidid, keskmine eluiga ja ülikõrged konstrueeritud ootused pere ülalpidajana, riskikäitumine ja nii edasi? Teadmised meheks ja naiseks olemisega kaasnevatest tõenäolistest muredest saavad ju ainult aidata.
Allikas: Eesti Päevaleht
Avaldatud: märts 7, 2021