Isegi põhiseadus keelab inimese halvemini kohtlemise tema poliitiliste veendumuste pärast.
Võib küll juhtuda, et mõne poliitiku suhtes tekib tunne, et too ei kõlba kuskile, ei saa millestki aru ja on veel ülbe pealekauba. Ometi ei ole inimesed paremat ühiskonna korraldust veel välja mõeldud, kui ühist esindamist vajavate asjade otsustamiseks poliitikute valimine. Head poliitikud on kuldaväärt just raskematel aegadel, mil õige ja vale otsuse hind on igaühe nahal tuntav.
Heade poliitikute saamise juhend algab loomulikult jutuga valimas käimisest. Meeldetuletusega olla nõudlik ka valimiste vahelisel ajal. Teoorias on see kõik lihtne, praktikas aga esineb järgmine probleem.
Head poliitikud tulevad headest tööinimestest
Kui tahta, et poliitikas otsustaks meie asju kõige targemad, töökamad ja julgemad inimesed, siis oleme valijatena ehk teisisõnu poliitikute ülemustena tööjõuturul konkureerimas kõikide teiste tööandjatega, kes otsivad oma ala spetsialistiks või kasvõi organisatsiooni juhiks täpselt samasuguste oskustega inimesi. Rõhutan üle – ma räägin siin tööinimestest.
Tööandjana me ju ka ei vali tööle inimest, kes lubab meile maad ja ilmad kokku, pärast seletab et tegelikult ta ikka selle palga eest sellist tööd ei tee ja ega oskuseid ka nagu eriti pole. Aga kui see hea tööinimene teab, et poliitikasse tulemine on kõigeks edasiseks tupiktee, siis ta ei tule poliitikasse. Sellisel juhul saavadki inimesed nõrgemad ja kehvemad poliitikud, kui nad tegelikult väärivad.
Seda jama on võimalik ära hoida.
Poliitilise ilmavaate pärast diskrimineerimine on keelatud
Isegi põhiseadus keelab inimese halvemini kohtlemise tema poliitiliste veendumuste pärast. See tähendab, et kui keegi on EKREst või Reformierakonnast, ei tohi teda selle pärast väljaspool poliitikat halvemini kohelda. Samas kohtan alatasa eksiarvamust, justkui oleks poliitiku või ekspoliitiku eemaletõrjumine kuidagi eriti õilis.
Ei ole, sest tegemist võib olla diskrimineerimisega. Alles hiljuti saadeti just selle argumendiga avalikus sektoris kandideerimiselt eemale tugevaim kandidaat, kuna tal oli juhtumisi erakondlik kuuluvus ning kardeti ka avalikke süüdistusi. Mitmed riigikogu saadikud on olnud hädas, et neid hiljem ikkagi koheldakse halvemini poliitikas tehtud töö pärast ja tekib tupiktee.
Samas vahetub riigikogus suur osa liikmeid kindla regulaarsusega, nii nagu vahetuvad ka omavalitsusjuhid. Tupiktee aga tähendab, et paljud parimad inimesed ei hakka poliitikas kaasa löömagi, kartes hilisemat ebasoosingut. Mis tegelikult on diskrimineerimine poliitiliste veendumuste tõttu.
Head inimesed tulevad poliitikasse, kui on ka elu peale seda
Riigikogu valimisteni on jäänud aasta ja valijatel on viimane aeg hakata nõudlikkust üles näitama. Tahame, et praeguseid ja tulevasi julgeolekukriise, tervisekriise ja energiakriise lahendatakse ja isegi ennetatakse parimal võimalikul moel?
Siis peab poliitikasse pürgimist kõige laiemal moel julgustama ja tunnustama, et sõelale jääks parimad. Peab olema kindlus, et inimene saab pärast poliitikast lahkumist ausas konkurentsis, ent ilma diskrimineerimiseta järgmistele töökohtadele kandideerida. Poliitikuid tuleb loomulikult kritiseerida nende tehtu ja tegematajätmiste pärast, poliitikas on igati omal kohal ka tulised maailmavaatelised vaidlused, ent igaühel peab olema õigus poliitikauks kinni panna ja elus edasi minna oma muude erialaste teadmistega.
Nii ei tohiks panna kuidagi pahaks, et mõni poliitik tahab leida endale uusi väljakutseid taksojuhina pärast poliitikas aktiivsemalt osalemist. Võrdne kohtlemine ei tähenda loomulikult erakondliku kuuluvuse pärast eeliste andmist, nii nagu see ei tähenda ka takistuste seadmist. Diskrimineerimisest hoidumine on alati kasulik, lisaks sellele, et see on ka õige.
Allikas: Eesti Päevaleht
Avaldatud: veebruar 6, 2022