Kas töötaja osalemine avalikel meeleavaldustel – ükskõik, millise maailmavaatelise seisukoha eest – annab tööandjale õiguse teda noomida või koguni tööleping üles öelda?
Ma ei saa selgitada konkreetselt Silvia Ilvese juhtumit, kuna mulle ei ole teada selle olulised asjaolud. Seega saan anda üksnes üldise selgituse.
Allikas: Eesti Päevaleht
Ostja võib osta oma veendumuste järgi
Esiteks tuleb tähele panna, et on kaks õiguslikult erinevat olukorda. Üks olukord on see, kui soovitakse midagi, millel pole piiranguid, osta. Ostjal on õigus talitada oma veendumuste kohaselt. Näiteks vegan ei diskrimineeri kohukesetootjat, kui ta kohukest ei osta.
Kui kontserdituuri korraldaja tahab korraldada näiteks meditsiiniõdede toetuseks kontserdi, siis on tal täielik õigus valida esinema üksnes neid muusikuid, kes eelistavad tõenduspõhisest meditsiini. Ostjal on õigus sõnavabaduse piires ka oma arvamust avaldada.
Tööl ei tohi veendumuste tõttu halvemini kohelda
Sootuks teine olukord on tööle kandideerimisel ja töösuhtes. Tööandja ei tohi tööle soovijalt küsida tema veendumuste kohta, sest tööle kandideerijalt ei või nõuda infot, mis ei puuduta inimese sobivust tööle.
Samuti ei näita inimese veendumused seda, kui edukalt kandidaat tööga hakkama saab. Võrdse kohtlemise seadus keelab inimese halvema kohtlemise tööelus tema veendumuste tõttu. Näiteks ei tohi jätta müüja tööle võtmata, sest ta usub lameda maa teooriat.
Sama põhimõte kehtib ka töösuhte lõpetamisel. Ka siin ei tohi veendumused üldjuhul põhjuseks olla. Seega kui keegi kuulub asutuse juhiga erinevasse erakonda või tal on teistsugused veendumused, siis nende alusel töölepingu lõpetamine ei ole seaduslik.
Veendumused võivad ent olla seotud töö sisuga
Erandjuhul võib veendumust arvesse võtta juhul, kui veendumused on seotud töö sisu ja olemusega. Töösuhte võib lõpetada tööga seotud põhjuste tõttu. Näiteks võib vaktsineerimiskeskus isegi lõpetada töösuhte vaktsineerijaga, kes vaktsineerimise asemel tõendatult propageerib vaktsineerima tulnutele vaktsineerimisest hoidumist, ja kellega ei ole saavutatud kokkulepet töö nõuetekohaseks tegemiseks ja talle ei ole muud tööd pakkuda.
Erandid kehtivad aga ainult nende ametikohtade suhtes, kus töö sisu nõuab kindla veendumuse olemasolu. Kui samas vaktsineerimiskeskuses valitakse töötajat töökohale näiteks raamatupidajat, siis tuleb töölevõtmisel järgida võrdse kohtlemise põhimõtet.
Veendumuskaitse tähendab ka seda, et tööandja ei või halvustada töötajat, kes osaleb meeleavaldusel.
Kui töötaja aga rikub avalikku korda ja töökohas on seatud eetikareeglid, mille kohaselt on avaliku korra rikkumisi väljaspool tööaega võimalik hukka mõista, siis võib tööandja seda teha vastavalt organisatsioonis kehtivatele töökorralduse reeglitele, mis on töötajale eelnevalt teada. Näidise töökorralduse reeglite võrdse kohtlemise teemaosast leiate näiteks toetav.ee veebilehelt.
Allikas: Eesti Päevaleht
Avaldatud: aprill 20, 2021