Mismoodi nägid välja teie tööõpetuse tunnid? Tüdrukud kudusid ja poisid kopsisid naelu? Millised on samad tunnid teie lastel? Ikka samasugused? Poistele üks tegevus ja tüdrukutele teine? Või on olukord muutunud?
Küsin, sest homme on naistepäev. Ja rahvusvaheliselt on sellele tänavu pühendatud #EachForEqual ehk “Kõik võrdsuse eest” kampaania. Eesti võrdsete võimaluste volinik Liisa Pakosta sõnastas rahvusvaheliselt välja käidud ja üsna üldise juhtmõtte hoopis konkreetsemalt: tüdrukud tuleb lasta tehnoloogiatundidesse, mis justkui eos poistele reserveeritud.
Minu lapsed veel koolis ei käi, seepärast küsingi teilt: kas tõepoolest leidub Eestis koole, kus poistele ja tüdrukutele jagatakse erinevaid teadmisi ja oskusi? Jah, minu ajal oli see nii. Minu kooliajal polnud tüdrukutel poiste tööõpetuse klassi asja. Ei mäleta, et oleksin sinna sissegi piilunud. Ometi arvasin, et ranged piirid on nüüd möödanik.
Minu kooliajal polnud tüdrukutel poiste tööõpetuse klassi asja, ei mäleta, et oleksin sinna sissegi piilunud.
Pakosta põhjendas oma ettepanekut lugudega, mille peale hämmeldusin. “Pidevalt saame lapsevanematelt ja õpilastelt murelikke pöördumisi, et ei tundu tüdrukute ja poiste ebavõrdsed võimalused põhikooli tehnoloogiatundides õiged ja õiglased. /…/ Kui poisid omandavad tehnilisi oskusi ja õpivad seadmete käitlemist, siis tüdrukutele jääb kudumine ja kokkamine. /…/ Voliniku praktikas tuleb ette juhtumeid, kus koolid on sildistanud õppeained juba erinevalt: tööõpetus poistele ja käsitöö tüdrukutele. /…/ Ja on juhtumeid, kus kool annabki riikliku õppekava kohaselt õpilastele valida, kas soovitakse õppida tehnoloogiat või käsitööd. Aga kui peaaegu kõik lapsed soovivad õppida tehnoloogiat, ütleb kool, et meil on siin vaja ikka teid pooleks jaotada, ja kuna poisid pole mingil juhul nõus heegeldamist ja kudumist õppima, siis ikkagi sunnitakse tüdrukud heegeldama, kuduma ja kööki.”
Ma loodan väga, et ükski neist näidetest ei olnud Pärnumaa koolidest. Aga kui olid? Siis teen ettepaneku suhtuda voliniku üleskutsesse tõsiselt.
Alllikas Pärnu Postimees
Avaldatud: märts 7, 2020