Täna kuulutatakse välja konkurss teadlaste leidmiseks, kes hakkavad analüüsima vihakõne ja sellega seotud mõistete õiguslikku ja kultuurilist tähendust ja kasutust Eestis; annavad ülevaate vihakõnega seotud pöördumistest ja juhtumitest ning selgitatavad välja vihakõne äratundmiseks ja menetlemiseks vajaliku toe. Projekt uurib käitumismudelid ja -mustreid, mis mõjutavad vihakõne kasutamist ning projekti väljund on kasutatav korrakaitseorganisatsioonidele ja Eesti ühiskonnale vihakõne vähendamiseks.
Võrdsete võimaluste voliniku Liisa Pakosta sõnul on Eesti kultuuriline kontekst vihakõne tajumise osas läbi uurimata, samuti ootab ta teadlastelt tuge ühiskondlike hoiakute nügimisel. „Vihakõne ohvrit aitab kõige kiiremini vihakõne lõppemine ja kindlustunne, et ta ei pea kartma selle kordumist. Toimivate lahenduste saavutamiseks vajame hädasti kognitiivse psühholoogia ja mõjutamispsühholoogia valdkondade teadlaste praktilist abi. Lisaks puudub meil ülevaade, milliste kaitstud tunnuste alusel on vihakõne pöördumisi tehtud ja millised tunnused võivad olla alaesindatud – kõik see aitab kaasa Eestis hirmu vähendamisele ja inimlikkuse suurenemisele“.
Konkurss on avatud 18.06.2021 kuni 16.07.2021 kell 17:00. Taotlused tuleb esitada Eesti Teadusinfosüsteemi keskkonnas www.etis.ee. Uurimisprojekt kestab kavandatult käesoleva aasta juulikuust kuni 2022. aasta juunikuuni. Konkursil on oodatud osalema interdistsiplinaarsed uurimisrühmad või konsortsiumid, kus on esindatud ka käitumisteaduslik kompetents.
Projekti rahastab sotsiaalministeerium talle 2021. aastaks eraldatud teadus- ja arendustegevuse lisarahastuse vahenditest, eelarvega kuni 173 000 €.
Lisainfo: Toomas Kasemaa (Toomas.Kasemaa@volinik.ee, 626 9059, 5052306), soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise voliniku kantselei või Marion Pajumets (marion.pajumets@sm.ee, tel 626 9164), sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakond.
Pressiteate link: https://www.etis.ee/Portal/News/Display/21d4345b-6ec1-4a43-b2bd-6bf78db7dd0b
Avaldatud: juuni 18, 2021