Võtame näite tänasest päevast – kas tohib või ei tohi autodega koguneda vanalinna kitsastele tänavatele vabalt oma veendumuste või poliitiliste eelistuste avaldamiseks?
Inimese õigus oma maailmavaatele ja veendumustele on põhiõigus, mis on tegelikult meile kõikidele kasulik. Näiteks on praeguses kiiresti muutuvas maailmas väga tarvilik panna tähele erinevaid asju, võtta arvesse erinevaid vaatenurki ja tunnetusi, et jõuda tulevikus Eestis heaolu paranemiseni. See eeldab, et kõik inimesed saavad vabalt oma meelt avaldada.
Aga mõtleme, et teil on kodu kena aiakesega. Ja järsku tõlgendab suur hulk inimesi, et nende vabadus vabalt oma meelt avaldada tähendab ka seda, et nad võiks seda vabalt teha teie koduaias, sõites sinna autodega sisse ja pöörates peenrad ja murupinnase rehvirööbasteks. Söandan oletada, et see ei tunduks teile õiglane, kuna meelt saaks avaldada ju ka väljaspool teie koduaeda ja teil on õigus turvalisusele oma kodus ja koduaias. Ja tõepoolest ongi nii kokku lepitud, et inimese õigus oma meelt ja meelsust avaldada ei ole mitte täiesti piiramatult vaba, vaid tuleb ikkagi teiste inimestega ka arvestada.
Võtame näite tänasest päevast – kas tohib või ei tohi autodega koguneda vanalinna kitsastele tänavatele vabalt oma veendumuste või poliitiliste eelistuste avaldamiseks?
Juunis 338 aastat tagasi põles suurem osa Toompeast maha, aga „uued“ ja taastatud hooned arvestasid ikkagi vaid selle vibratsiooniga, mida tekitavad hobuse kabjad ning selle transpordivahendi laiusega, mis jääb tõlla ja vankri kanti. UNESCO maailmapärandisse kuuluva Tallinna Vanalinna Tallinna Linnavolikogu poolt kinnitatud kaitsekavas on peatükis 2.2.5.3. eraldi välja toodud, et autode sõitmise kahjud vanalinnas kõndivatele jalakäijatele, eriti lastele ning hoonestusele on nii suured, et vanalinn tuleks muuta täiesti autovabaks.
Maailmas on ridamisi vanalinnu, mis ongi seda teed läinud, võtame kasvõi Veneetsia. Seda, et kitsastel tänavatel tekkinud ummik võib saada saatuslikuks mõnele inimesele, kes vajab kiirabi või päästekomandot, kujutab vast enamik vanalinnas jalutanud inimesi endale ette ka ilma muinsuskaitseta.
Toompeal käiakse meelt avaldamas igal aastal 24. veebruaril. Ilma autodeta on see seega täiesti võimalik. Niimoodi erinevaid ohtusid ja võimalusi kaaludes on võimalik jõuda mõõdupärase ehk võõrapärasema nimetusega proportsionaalse lahenduseni, mis arvestab nii meeleavaldaja õigusi kui ka vanalinnas koolist koju kõndiva lapse õigusi, nii õigust vabalt väljendada oma poliitilisi eelistusi kui ka õigust säilitada Tallinna vanalinna hoonestus põhiseaduse preambuli kohaselt tulevastelegi põlvedele.
Kui sedamoodi mitmele õigusele korraga mõelda, siis ehk ei maksakski protestida soovinud autojuhtidel olla väga pahane, et nad täna vanalinna tänavatele autodega meelt avaldama ei pääsenud. Lisaks on ka väljaspool meeleavaldusi vanalinnas kõikidele täitmiseks ridamisi kohustuslikke liikluspiiranguid.
Allikas: Eesti Päevaleht
Published February 3, 2022