Lastest rääkimine töövestlusel
Laps on iga ema ja isa suurim õnn ja armastus. Tavaliselt räägivad vanemad oma lastest hea meelega. Kuid tööle kandideerides on olukord keerulisem. Seal võib tekkida […]
Laps on iga ema ja isa suurim õnn ja armastus. Tavaliselt räägivad vanemad oma lastest hea meelega. Kuid tööle kandideerides on olukord keerulisem. Seal võib tekkida […]
Laps on iga ema ja isa suurim õnn ja armastus. Tavaliselt räägivad vanemad oma lastest hea meelega. Kuid tööle kandideerides on olukord keerulisem. Seal võib tekkida ebamugav olukord. Lapse olemasolu ei puutu ju tegelikult töö asjadesse. Kui tööandja laste kohta küsib, võib lapse vanem hakata kartma, et teda ei võetagi tööle, kuna tal on lapsed. Lastele tuleb ju palju hoolt pühendada. Äkki tööandaja arvab, et lapse vanem puudub liiga tihti töölt, kuna laps on haige? Selleks, et keegi ei peaks töövestlusel laste pärast muretsema, on kehtestatud reegel, et töövestlusel ei tohi tööle kandideerijalt tema laste kohta küsimusi esitada.
Vaatame, kuidas Leena töövestlusel hakkama sai.
Leena kasvatab kolme last. Ta ei ole viimase aasta jooksul tööl käinud. Nüüd aga otsib ta endale tööd. Leena vaatab pidevalt tööpakkumisi. Ühel päeval leiab Leena sobiva tööpakkumise. Leena otsustab sellele töökohale kandideerida. Mõne aja pärast helistab Leenale tööpakkuja ning kutsub ta vestlusele. Leena valmistub vestluseks lootusrikkalt. Tal on ju selle töö tegemiseks sobiv haridus, head oskused ja kogemused. Töövestlusel aga küsib tööandja, kas Leena on abielus ja kas tal lapsi on. Leena tunneb end ebamugavalt. Kuidas tema perekond tema töösse puutub?
Kuidas seda olukorda lahendada?
Tegelikult tohib tööandja töövestlusel küsida ainult sellist infot, mis on otseselt töökohustustega seotud. Näiteks võib ta küsida hariduse, oskuste, kogemuste ja iseloomuomaduste kohta. See, kas Leenal on mees ja lapsed, ei ole kuidagi tema tööoskustega seotud. Laste kohta võib tööandja küsida näiteks siis, kui uus töötaja on juba tööle võetud ja töötajate lastele pakutakse soodustusi ning tööandja soovib nendest töötajale rääkida. Otsus, kas rääkida tööandjale oma lastest või mitte, on aga alati töötaja enda teha.
Leena otsustas töövestlusel oma perest rääkida. Kuid Leena lisas, et ta ei ole kohustatud sellele küsimusele vastama. Tööandja palus vabandust. Seejärel rääkisid nad Leena varasematest töödest. Mõne päeva pärast helises Leena telefon. Leena võetigi tööle. Leena on väga töökas ja tema tööandja on väga rahul, et ta õige otsuse langetas!