Mis on sooneutraalsus?
Mõnikord tekitab sõna sooneutraalsus suurt elevust. Et teada saada, mis on sooneutraalsus, võtame selle liitsõna kõigepealt kaheks osaks lahti. Esimene sõnapool ehk sugu räägib meile naiseks […]
Mõnikord tekitab sõna sooneutraalsus suurt elevust. Et teada saada, mis on sooneutraalsus, võtame selle liitsõna kõigepealt kaheks osaks lahti. Esimene sõnapool ehk sugu räägib meile naiseks […]
Mõnikord tekitab sõna sooneutraalsus suurt elevust. Et teada saada, mis on sooneutraalsus, võtame selle liitsõna kõigepealt kaheks osaks lahti. Esimene sõnapool ehk sugu räägib meile naiseks ja meheks olemisest. Teine sõnapool ehk neutraalsus räägib meile erapooletusest, mittetoimimisest, reaktsiooni puudumisest.
Näiteks neutraalne riik tähendab seda, et see riik ei osale teiste riikide omavahelises sõjalises konfliktis. Diplomaatiline neutraalsus tähendab seda, et hoidutakse võõrasse tülisse sekkumisest ja suheldakse tüli osapooltega igati lugupidavalt edasi. Keemias tähendab neutraalne lahus seda, et see lahus ei torma reageerima, pole teine aluseline ega happeline – näiteks vesi ja inimese veri on neutraalsed lahused. Kokkuvõttes tähendab ka sooneutraalsus seda, et me ei ründa kedagi tema meheks või naiseks olemise pärast. Samuti tähendab sooneutraalsus seda, et me ei reageeri kohatult ega ülemäära sellele, kas teine inimene on poiss või tüdruk, mees või naine, vaid hindame teist inimest ja iseennast olukorrast lähtuvalt ikka eeskätt inimesena. Eesti Õigekeelsussõnaraamatu järgi on sooneutraalsus piiravate sooliste kategooriate teadlik vältimine. Siin ongi oluline tähele panna just sõna piiramine. Kui me otsime sõpru või romantilisi suhteid, siis on väga loomulik mõelda eeskätt teise inimese soo peale – kas me soovime lähedasi suhteid näiteks mehe või naisega.
Kui aga õpetaja paneb koolis füüsikahindeid, siis ta paneb neid hindeid ikka õpilastele nende tegelike teadmiste järgi. Kui üks õpetaja hakkaks näiteks tüdrukutele panema madalamaid hindeid, siis ta piiraks tüdrukute võimalusi heade hinnetega klass lõpetada, ja seda mitte teadmiste ja oskuste, vaid ainuüksi nende soo ehk tüdrukuks olemise tõttu. Või kui klassis segavad alatasa tundi Mart ja Peeter, aga õpetaja kärgib muudkui kõigi poiste peale, et poisid, olge vakka, või et poisid, teist küll tööinimesi ei saa, siis hakkavad vaikselt tööd teinud teised poisid end lõpuks halvasti tundma. Selles kahes näites ei ole õpetaja olnud sooneutraalne, vaid ta on kas siis tüdrukuid või poisse nende soo tõttu piiranud – neile nende soo tõttu märkamatuid takistusi eluteele veeretanud. Kui üldistada, et mehi ei saa ju üldse usaldada, siis see ongi piirava soolise kategooria loomine meeste kohta. Või kui üldistada, et naised on tõsise töö tegemiseks liiga emotsionaalsed, siis see on samuti piirava soolise kategooria loomine naiste kohta.
Ehkki see sooneutraalsuse sõna kõlab keeruliselt, tähendab see inimlikult selget ja loogilist asja – tööl ja koolis hindame teisi inimesi ikka selle järgi, mida nad oskavad ja millega nad hästi hakkama saavad. Kui arst meid terveks ravib, ei ole sellel ju tähendust, kas see hea arst on meessoost või naissoost. Kui politseinik peatab ohtliku kurjategija, siis pole jällegi oluline, kas see tubli politseinik on naissoost või meessoost.
Sooneutraalsus ei tähenda kuidagi soo puudumist. Sooneutraalsus tähendab, et sa ei ründa mehi nende meheks olemise tõttu ega halvusta naisi nende naiseks olemise tõttu. Sooneutraalsus EI tähenda seda, et tüdrukuid ja poisse, mehi ja naisi poleks olemas. Soo puudumise kohta öeldakse hoopis sootus. Sootunnuste puudumise kohta öeldakse ka soovõrdne – näiteks eesti keele grammatika on soovõrdne, sest eest keeles ei ole grammatilist sugu.
Mõnikord on aga väga kasulik arvestada sellega, et naistel ja meestel võivad olla erinevad vajadused. Näiteks armastavad naised enamasti veidi soojemas toas olla kui enamik mehi. Naiste ja meeste eriomaste eelistuste või ka muredega arvestamist nimetatakse sooteadlikkuseks. Mõnikord on vajadus naiste ja meeste erinevusega arvestada lausa väga oluline, näiteks kui on vaja anda töö juures aega imetamiseks või kui tuleb tegeleda mõne meestele omase haiguse ärahoidmisega. Kui meeste ja naiste, tüdrukute ja poiste erinevaid vajadusi ei arvestata, siis seda nimetatakse soopimeduseks. Võtame lõpetuseks kõik need sõnad korraks veel kokku. Sooneutraalsus tähendab, et me ei ründa ega halvusta ega piira kedagi tema soo tõttu. Sootus või ka soovõrdsus tähendavad, et sugu ei ole. Sooteadlikkus tähendab, et osatakse arvestada naiste ja meeste eriomaste vajadustega. Soopimedus tähendab, et meeste ja naiste eriomaste vajadustega ei arvestata.