Mis on tööandja ülesanded võrdsete võimaluste tagamisel?
Mehed ja naised veedavad suure aja oma elust tööl ja sõltuvad tööl valitsevatest tingimustest. Ühiskonnas on ikka veel levinud eelarvamused, justkui mõned tööd ja töö tegemise […]
Mehed ja naised veedavad suure aja oma elust tööl ja sõltuvad tööl valitsevatest tingimustest. Ühiskonnas on ikka veel levinud eelarvamused, justkui mõned tööd ja töö tegemise […]
Mehed ja naised veedavad suure aja oma elust tööl ja sõltuvad tööl valitsevatest tingimustest. Ühiskonnas on ikka veel levinud eelarvamused, justkui mõned tööd ja töö tegemise viisid sobiksid kas ainult naistele või ainult meestele. Nii see siiski ei ole. Töötingimused ja tehnilised vahendid, mida tööandja pakub, peavad sobima nii naistele kui ka meestele. Töökeskkonda tuleb vajadusel muuta nii, et nii naistele kui ka meestele on loodud võrdsed võimalused nendes oludes töötamiseks. Muidugi täidavad naised ja mehed sageli erinevaid tööülesandeid, samuti on erinevad nende terviseriskid ning tööst tulenevad ohud. Tööandaja kohustus on neid erinevad riske ja ohtusid võrdselt oluliseks pidada, arvestades naiste ja meeste eriomaseid vajadusi. See tähendab, et meetmed, mida tööandja rakendab, võivad olla ja peavadki olema väga erinevad.
Kui töötaja tunneb, et tingimused töö tegemiseks on talle ebasobivad, tuleb tal pöörduda tööandja poole, kes peab võimalusel arvestama töötaja kaebuste ja ettepanekutega.
Oluline on, et kõik töötajad tunneks ennast tööl hästi. Tööandjal on kohustus hoiduda diskrimineerimisest töökohal ja luua sellised töötingimused, mis ei võimalda töökohal ebavõrdset kohtlemist. Tööandjal tuleb olla hoolas ja luua reeglid, mis aitaksid ennetada ebavõrdset kohtlemist. Sellised reeglid peavad olema arusaadavad ja teatavaks tehtud kõigile töötajatele. Vaid siis, kui tööandja ja töötajad saavad reeglitest ühtemoodi aru ning järgivad samu väärtushinnanguid, on võimalik saavutada diskrimineerimisest vaba töökeskkond.
Kui tekib diskrimineerimise kahtlus, tuleb seda märgata, töötajat kaitsta ning diskrimineeriv olukord võimalikult kiiresti lahendada. Kindlasti ei tohi selliseid olukordi eirata. Tööandja peab looma ja rakendama meetmeid, et tulevikus samalaadseid olukordi ära hoida ning ennetada. Juhul, kui tööandja ei suhtu töökohal esinevasse diskrimineerimisse taunivalt ja jätab selle tähelepanuta, soodustab tööandja diskrimineerimist ning rikub ühtlasi oma kohustusi töötaja ees.